איך כותבים תולדות חיים ומה שואלים?

סיפורי חיים, הידועים גם בשם ביוגרפיות, נועדו כדי לכתוב את קורות חייו של אדם. המטרה המרכזית היא בדרך כלל לתעד ולהנגיש את סיפור החיים לדורות הבאים. ברוב המקרים מספרים סיפורי החיים את קורות חייו של הגיבור על רצף כרונולוגי. אולם ישנם סיפורים הנכתבים כרומן היסטורי ואלה מתמקדים בתקופת החיים המרכזית של הגיבור. כך או אחרת, סיפורי החיים הפכו בשנים האחרונות לאחד מאמצעי התיעוד המדויקים והמתאימים לשימור היסטוריה לאומית, משפחתית ואישית. ניתן להדפיס את הספר בעותקים רבים ולהעניקם כמתנה אישית לבני המשפחה, לחברים ולמכרים.

כתיבת תולדת חיים – מה חשוב לדעת?

כתיבת תולדות חיים היא תהליך מקצועי הנעשה לעתים קרובות על ידי אנשי מקצוע העוסקים ומתמחים בנושא. תהליך הכתיבה עצמו מורכב ממספר שלבים הכוללים בין היתר:

  • פגישת עבודה ראשונית – עם הזמנת שירותי כתיבת תולדות חיים, מתקיימת פגישה ראשונה בין איש המקצוע למזמין השירות. מטרת הפגישה היא תיאום ציפיות כשאיש המקצוע מברר אל מול מזמיני השירות את מטרות הכתיבה ואת סוג סיפור החיים המבוקש. יש המעוניינים בביוגרפיה אישית המגוללת את תולדות חייו של האדם שלמענו נכתב הספר. יש המעוניינים בסיפור חיים בתמונות המגולל את תולדות חייו של אדם מסוים בתמונות סטילס ולצידן סיפורים קצרים. יש המבקשים לתאר את סיפורם כרומן היסטורי, ויש המבקשים אפילו הנצחה בשירה.
  • שלב תחקיר העומק – לאחר גיבוש החלטה על סוג ואופי הסיפור, איש המקצוע מתחיל בתחקיר עומק הכולל מספר פגישות עם גיבור הספר ו/או עם האנשים המלווים את חייו. בשלב זה, איש המקצוע לומד להכיר מקרוב את תולדות חייו של האדם, כאשר רוב הפגישות מוקלטות כאמצעי תיעוד ומשמשות כחומר גלם בתהליך הכתיבה.
  • שלב איסוף המסמכים – במקביל לתחקיר העומק, נערך גם איסוף של מסמכים, תעודות, מכתבים וכל חומר תיעודי אחר היכול לשרת את תהליך הכתיבה ולהוות אמצעי תיעוד שניתן לשלבו בספר.
  • שלב הכתיבה – לאחר השלמת התחקיר ומלאכת האיסוף של כל המסמכים הנדרשים, איש המקצוע מתפנה לשלב הכתיבה. משימתו בשלב זה היא לתאר בלשון קולחת ומדויקת את האירועים המרכזיים בחייו של גיבור הסיפור ומשפחתו. לפעמים הכתיבה היא בגוף ראשון ולפעמים בגוף שלישי.
  • עם סיום תהליך הכתיבה מעביר איש המקצוע טיוטות למזמיני העבודה. לאחר תיקונים ותוספות מועברת הטיוטה האחרונה לעריכה לשונית ולהגהה. לאחר האישור הסופי מצד מזמיני השירות עובר הספר לבית הדפוס. הדפסתו נעשית במספר העותקים כמבוקש והוא נכרך בכריכה קשה או רכה – כמבוקש.

סוגי שאלות בשלב תחקיר העומק

שלב תחקיר העומק הוא למעשה השלב המרכזי והחשוב ביותר בתהליך כתיבת תולדות חיים, כאשר איש המקצוע נחשף למעשה בפעם הראשונה לסיפור חייו של האדם שיהיה למעשה גיבור הספר. בשלב זה מקליט איש המקצוע את סיפורו של המזמין, ומסייע לו לדלות זיכרונות וסיפורים מעברו. לא פעם ישאלו שאלות כגון :

  • ספר/ י על הוריך, על המשפחה, ועל הבית שבו גדלת.
  • מה את/ה זוכר/ת מתקופת הילדות המוקדמת / המאוחרת?
  • מי הם האנשים שהשפיעו ביותר על חייך?
  • מה היו החלומות שלך בתקופת חיים כזו או אחרת?
  • מה היו האירועים המשמעותיים ביותר בחייך?

תחקיר העומק כולל בתוכו גם ראיונות עם האנשים המרכזיים בחייו של גיבור הספר. שלב זה הוא למעשה מסע בזמן בעבור המבקש לכתוב את סיפור חייו, ונדרשות כמה פגישות ושיחות להשלים את התהליך. שיחות אלה משמשות, כאמור, כחומרי גלם בשלב הכתיבה.

 

תולדות חיים – הקפדה על יצירת סקרנות ועניין 

איך נדע מה חשוב בכתיבת תולדות חיים? האם הרצף הכרונולוגי חשוב? לא בהכרח. האם תיאור אובייקטיבי ואמין של בני משפחה חשוב? לא בהכרח. האם כל טיול ואירוע שולי בחייך צריכים תזכורת בספר? ממש לא. 

מה כן חשוב? אז ככה: בציון אירועים היסטוריים – יש לדייק בתאריכים ובהתרחשויות. 

בתיאור דמויות כדאי להעמיק את ההכרות עמן, כך נוצרות הזדהות ואכפתיות של הקורא לגיבורי הספר.

יש מי שיכתוב במקומך

אם את / אתה רוצים לכתוב את תולדות חייכם באופן שיעורר עניין ושירתק קוראים בַּחֲרוּ אנשי מקצוע טובים שיעשו מלאכת הכתיבה בשבילכם. בַּחֲרוּ כותבים מקצועיים שיודעים כיצד לספר סיפור. בַּחֲרוּ אנשים בעלי ניסיון בתחום. ובַּחֲרוּ בכותבים שתוכלו להתחבר אליהם, שתרגישו שנוצרת כימיה ביניכם, שהרי אתם יוצאים יחד למסע מרתק בעבר.  

רוצים לדעת יותר על תהליך כתיבת תולדות חיים? מעוניינים להעלות על הכתב את סיפור חייכם? אתם מוזמנים ליצור קשר כאן