איך לבצע חלוקה לפרקים בביוגרפיה?

ישנן דרכים פשוטות לחלק תוכן של ביוגרפיה לפרקים. אין כלל ספציפי לגבי אורך פרק, אבל משפטים המחולקים לפיסות מידע קטנות, קלים יותר לעיכול ולהבנה של הקוראים. 

סיפור חייך הוא סיפור חשוב, בעיקר לך ולמשפחתך, לכן חשוב לתעד אותו בצורה נכונה ומדויקת ככל שניתן. ישנם הרושמים תחילה אבני דרך, דבר המבטיח שלא יישכחו אירועים חשובים. 

מאמר זה יעסוק בדרכים לכתיבת ביוגרפיה בצורה קולעת, זורמת ומעניינת ביותר. 

מתי הזמן הנכון לסיים פרק ביוגרפיה ולהתחיל פרק חדש? 

אחד התוצרים החשובים בחלוקה נכונה לפרקים הוא להשאיר את הקורא במתח ולגרום לו לרצות לקרוא הלאה, עמוד אחר עמוד, כמו ביצירה ספרותית טובה. 

לא פעם הטקסט שבו מתרחשת תפנית בעלילה הינה המתאימה ביותר לסיים פרק אחד ולהתחיל פרק חדש. 

חלוקה לפרקים לפי אירועים משמעותיים 

כפי שבחיינו  אנחנו מגיעים לתפנית מסוימת: התחלה חדשה, נישואין, לידה, ולצערנו גם ימי מלחמה ועצב, כך גם הביוגרפיה שלנו מתארת רגעי שיא ותפניות. אלה התיאורים שיכולים להוות התחלה של פרק חדש. למשל, פרק שעוסק בשירות בצה"ל ניתן לחלקו לתת-פרקים וניתן לסיימו ביום השחרור. 

כדי לכתוב ביוגרפיה טובה חשוב לצרף כמה משתנים: כישרון כתיבה, יכולת לספר סיפור, וזמן לאיסוף מידע מסמכים ותמונות. למעשה כל אדם יכול להיות ביוגרף,  אבל אם חסר לו אחד משלושת המִשתנים –  מומלץ להתקשר עם ביוגרף מקצועי, או סופר צללים – שזהו מקצועו ועיסוקו.  

סיוע של סופר צללים בכתיבת ביוגרפיה 

סופר צללים נפגש אתכם לכמה פגישות, מראיין אתכם, מאזין לסיפור החיים שלכם, בוחר תמונות ומסמכים, ולעתים מקשיב גם לעדויותיהם של חברים וקרובי משפחה. לאחר איסוף כל החומרים הוא מכין טיוטות שעדיין זקוקות לליטוש. רק לאחר תיקונים ותוספות ניתן להחליט יחד על הורדת הספר לדפוס והוצאת הביוגרפיה לאור.

מדוע צריך סופר צללים כדי לכתוב ביוגרפיה? 

ובכן, רבים מאלה שהתכוונו לכתוב ביוגרפיה, דחו את כתיבתה מסיבות שונות. לרובם קשה למצוא את הזמן המתאים לפרויקט לנוכח מחויבות אחרות בחייהם העמוסים.

יש לציין שסופרי צללים וביוגרפים אינם מקבלים קרדיט על הספר. הזכויות והקרדיט שייכים ל"גיבור" או ל"גיבורת" הספר. במילים אחרות, הקרדיט על כתיבת הביוגרפיה שייך לאדם שהביוגרפיה כתובה עליו. 

טיפים לחלוקה נכונה של פרקים במהלך כתיבת ביוגרפיה

1) דעו מתי לפצל פרק ולהתחיל אחד חדש. 

2) חלקו את סוגי פרקים לפי החוויות שלכם ולפי תקופות בחייכם.  

3) דאגו לאפיין מראש נושאים חשובים והתאימו אותם לפרקים.

4) התייעצו עם אנשי מקצוע בתחום כתיבת ביוגרפיות. 

מה עוד חשוב לדעת על עריכת פרקים בכתיבת ביוגרפיה? 

כתיבת ביוגרפיה יכולה להיות תהליך מייגע, וגם יצירת פרקים היא משימה לא פשוטה. החלוקה לפרקים מקלה על הקוראים להבין את החוויות, את האירועים, ואת השקפת העולם של גיבור הסיפור. החלוקה דורשת תכנון נכון כדי שהביוגרפיה תישאר לכל אורכה מעניינת ושווה קריאה.

וטיפ אחרון: בעת כתיבת הביוגרפיה קבלו בברכה ביקורת בונה על הכתיבה שלכם.  אינכם חייבים לאמץ את דעתם של כולם, אולם רבים, וכותבים במיוחד, יכולים לשמש כמודל לחיקוי. הקשיבו לחוות דעתם של מומחים בתחום ובחרו מתוך דבריהם את הרעיונות והטיפים המתאימים לכם! כתיבה נעימה!