המדריך המלא לכתיבת תולדות חיים – שיטות לתיעוד וטכניקות לכתיבת זיכרונות

כל כתיבה ביוגרפית אישית או ספר זיכרונות מורכבים ממכלול של זיכרונות ותהליכים הטווים יחד עולם שלם. העריכה וההפקה של הביוגרפיות האישיות מאפשרת הצצה ייחודית ונוגעת ללב לסיפור חייו של האדם. בשביל המשפחה והחברים, תהליך הכתיבה מהווה אירוע משמעותי ורווי רגשות שבמקרים רבים גם מציף זיכרונות ומאפשר חשיפה של אירועים משמעותיים.

שזירת תולדות חיים בתוך סיפור אישי ונוגע ללב

תולדות החיים הם למעשה סיפור חייו של כל אדם. בתוך תולדות החיים נשזרים מכלול האירועים, הזיכרונות, המורשת, ואפילו הפרטים האינפורמטיביים שחשובים כל כך להיסטוריונים ולמתעדים.

מקטעים אחדים על ציר הזמן מהווים אבני דרך מרכזיות בחייו של האדם. אותן אבני דרך הן המשפיעות העיקריות על תולדות החיים. תכנון מוקפד של תהליך הכתיבה ובחירה נכונה של האירועים המכוננים בחייו של האדם הם התורמים להצלחתו של הסיפור הביוגרפי.

הסיפור האותנטי של כל משפחה מייחד אותה בדרכה שלה, ומגיש לקורא סיפור אישי ומרגש על זיכרונות העבר עטופים בצבעים ייחודיים.

משפחות רבות בוחרות לעבור את התהליך יחד עם ביוגרף או מומחה לכתיבת סיפור חיים. מלבד התכלית אשר לשמה שכרו את שירותיו, דהיינו כתיבת תולדות החיים, הביוגרף אחראי גם על הכנת הסקיצה הראשונה של הספר. הדבר נעשה במהלך ישיבות והתייעצויות עם המשפחה, העלאת זיכרונות מן העבר ותיעודם על הנייר.

בת עמי מלניק

כתיבת סיפור חיים – טיפים ודגשים שחשוב להכיר

מי מאיתנו לא מעוניין להנציח את הקרובים שלו בצורה מרגשת שתיזכר לדורות הבאים?! על מנת ליצור סיפור חיים מרגש ונוגע ללב חשוב להניח בצד את הגישה הטכנית והנדושה, ולהפנות את המבט אל עבר האירועים הייחודיים בחייו של המספר.

כבר מהשלב הראשוני של הראיונות, התיעוד, רישום האירועים, ודפדוף באלבומי התמונות הישנים, מוזמנת המשפחה להוסיף את הפן האישי שלה לכל אירוע או ציון דרך מיוחד.
העלאת זיכרונות היא דרך נהדרת לתחילת התהליך של כתיבת סיפור החיים. זיכרונות אישיים מייצגים את זווית הראייה המיוחדת של בני המשפחה לאירועים ולחוויות.

אף על פי שכותב סיפור החיים יהיה בדרך כלל אדם זר ואין לו היכרות מוקדמת עם "גיבור/ ת הביוגרפיה" – הוא בהחלט מהווה דמות חשובה בתהליך הכתיבה. כותב מנוסה ויצירתי יידע להעניק לתולדות חיים פן מרגש וייחודי. סופר הצללים או הביוגרף אחראי למעשה להענקת הממד החוויתי שיאפשר לכל קורא להיכנס לרוח התקופה ולהיות חלק מהסיפור.

זוהי גם הסיבה שחשוב לבחור בקפידה את כותב סיפור החיים. הוא מתווה את הדרך ואת תהליך הכתיבה כולו, החל משלבי איסוף החומרים ועד העריכה הסופית שלו.

קיימות דרכים נוספות שמטרתן להעניק עומק ועניין לתולדות החיים. מומלץ לשים דגש על האירועים המרגשים והמרכזיים בחייו של האדם, ומנגד לדלג על דברים בנאליים ומידע טכני. אלה אינם מעניקים לקורא חוויית קריאה מהנה. חשוב לשלב גם בתיאורים היסטוריים את החוויה האישית שבאמצעותה נוצרת אווירת הזדהות עם המספר.

לסיום, אם ישנו לקח או מוסר השכל שהמשפחה מבקשת לשלב בביוגרפיה, יש לתכנן את הדברים כך שיעברו כחוט השני בין עמודי הספר ויודגשו באפילוג. כך תבוא תפיסת העולם של המספר, "גיבור הביוגרפיה", לידי ביטוי.