מעטים הם סיפורי החיים ופיסות ההיסטוריה האישיות שבחרנו להנציח שלא קיימים בהם גם רגעים כואבים וטראומטיים. אולם, דווקא מתוך הכאב, צומחים לא פעם סיפורי חיים מרגשים ומסקרנים, ולא פעם קורה שדווקא מהם נולד סיפור חיים מקורי ומרגש שמנציח את היקרים לנו.

 

כתיבת סיפורי חיים, הנצחה וזיכרון בהוויה הישראלית

מהו המכנה המשותף בין כתיבת סיפורי חיים אישיים, לבין ממד ההנצחה והזיכרון בחברה הישראלית?

לצערנו, אנו חיים במדינה למודת קרבות ומלחמות. אירועים טראומטיים פקדו ישראלים רבים, ונראה כי מעטים הם הבתים שעליהם פסחו השכול והאובדן.

רבים מאתנו נחשפו לא פעם לסיפורים מטלטלים ומרגשים הקשורים באירועים טראומטיים ומכוננים של קרובי משפחה או חברים ששיתפו בזיכרונות המלחמה האישיים שלהם.

ואכן, מלחמות ישראל שזורות לבלי הפרד בביוגרפיה האישית ובסיפורי החיים של היקרים לנו.

הנצחת האירועים הללו והעלאתם על הכתב, כחלק מכתיבת סיפורי חיים, היא דרך ראויה ליצור סיפורי הנצחה אותנטיים שילוו את המשפחה גם בדורות הבאים.

 

כל אדם הוא סיפור – כך מנציחים סיפורי חיים מרגשים

כל אדם הוא סיפור וכל סיפור הוא עולם ומלואו. ההנצחה של אירועים טראומטיים, שהם חלק בלתי נפרד מהסיפור האישי, תורמת לכתיבת סיפורי חיים ולזיכרון הקולקטיבי של המשפחה.

לא פעם משפיעים האירועים הטראומטיים על מסלול חיינו. תסמונת פוסט טראומטית המתבטאת בהתמודדות נפשית ופיסית – עומדת במרכז סיפור החיים של ישראלים רבים.

מתוך רגעי הטראומה והצלקות שמותירים אירועים כואבים צומח לעתים סיפור חיים מטלטל ומרתק. הם תופסים חלק משמעותי בביוגרפיה ומהם ניתן להבין את השפעתם על חייו של "גיבור הספר".

 

להקשיב, לשאול, להכיל

ההנצחה של אירועים טראומטיים אינה משימה פשוטה. על כן מומלץ להיעזר בשירותיו של כותב סיפורי חיים מקצועי שהעלאת זיכרונות וכתיבתן היא עבודתו ומיומנותו.

יש לזכור שהחזרה לאירועים טראומטיים, בעת כתיבת סיפור החיים, מחייה מחדש משברים וכאבים.

לכן נדרש כותב סיפור החיים להיות רגיש לסיטואציה, להקשיב, לשאול ולהכיל. כאשר מדובר בזיכרונות מלחמה, ייתכנו לא מעט רגעי קושי ומשבר.

על מנת שהתהליך יהיה מסודר רצוי לאסוף מראש כל מסמך, צילום, או פיסת מידע אחרת שתעזור לנו להבין בצורה טובה יותר את מהלך האירועים.

נוסף על המפגשים האישיים, רישום הפרטים ההיסטוריים והאירועים המרכזיים שעבר האדם במהלך חייו, יש להבין גם כיצד השפיעו האירועים המטלטלים על המשך קורות חייו של "גיבור" הביוגרפיה.  

סיפור חיים מרתק יהיה כזה שיצליח לשלב בין תיאור מרגש ואמיתי של המלחמה מנקודת מבט אישית של מי שחווה אותה, ובד בבד ישכיל לחבר את הדברים לציר הזמן ולאירועים היסטוריים שקרו לפני ולאחר המלחמה.

 

כתיבת זיכרונות מלחמה – איך להתכונן מראש?

הבחירה בהנצחה אישית של היקרים לנו באמצעות כתיבת סיפורי חיים אישיים היא דרך נהדרת לשימור המורשת והזיכרון לדורות הבאים. על מנת להתכונן מראש לתהליך כתיבת סיפור החיים, עלינו להבין את התהליך.

תיאום הציפיות עם הכותב מהווה חלק מרכזי בתהליך. האם האדם שלחם בקרב, למשל, מעוניין להעביר מסר כלשהו? האם ירצה לשלב את יתר קורות החיים שלו או להתמקד אך ורק באירועים טראומטיים? מהם הזיכרונות שאותם אינו רוצה לתעד? שאלות אלו, כמו רבות אחרות, הן שאלות פתוחות ואין עליהן תשובה אחת.

לפני תחילתו של תהליך כתיבת סיפור החיים חשוב מאוד לתאם ציפיות, להתוות לספר קווים מנחים יחד עם הכותב, ולהבין בדיוק מהו האופי שרוצים להעניק לסיפור החיים.