טיפים עבור כתיבת סיפור חיים

לכל אדם שם ולכל אדם סיפור חיים משלו שראוי שייכתב. בכתבה שלפניכם נציג בפניכם 10 טיפים מעשיים לכתיבת סיפור חיים.

כתיבת סיפור חיים היא למעשה פעולת כתיבה מקצועית המיושמת על ידי מספרי סיפורים וכותבים מוכשרים ומנוסים היודעים לקחת את סיפורו האישי של כל אדם ולהפוך אותו לסיפור חיים עשיר ומרתק. כתיבת סיפור החיים נעשית ברוב המקרים לצורך הותרת מורשת אישית לדורות הבאים והיא מאפשרת לכל אחד ואחת מביניכם להשאיר לצאצאכם, מזכרת אישית רחבת היקף אודותיכם. חשוב לציין שכתיבת סיפור חיים הינה פעולה המתאפשרת לצורך סיפור חייהם של קרובים ובני משפחה שאינם איתנו עוד.

על מנת להפוך את פעולת הכתיבה לעשירה יותר ומעניינת יותר, אנו ממליצים לכם לנקוט בכל אחת מהפעולות הבאות כחלק מקדים לכתיבת הספר:

הגדירו את מטרות הסיפור

כתיבת סיפור חיים יכולה להיעשות למגוון רחב של מטרות, החל מהותרת מזכרת אישית לבני המשפחה אודות חייכם ופועלכם לאורך החיים, דרך סיפור חיים אשר יפורסם לקהל הרחב ועד לכתיבת סיפור חיים לצורך עבודת שורשים מעמיקה אודות קורות משפחתכם לאורך השנים.

הגדירו את הנושאים העיקריים בהם תרצו להתמקד במהלך כתיבת סיפור החיים

החיים של כל אחד ואחת מאיתנו מורכבים מאינספור רגעים שכל אחד מהם יכול למלא עשרות דפים בספר. יחד עם זאת, על מנת להפוך את סיפור חייכם לסיפור מעניין ואיכותי, אנו ממליצים לכם להגדיר את הנושאים העיקריים בהם תרצו להתמקד במהלך הכתיבה. לצורך כך, אנו ממליצים לכם להעלות על כתב את כל עיקרי הדברים של הנושאים העיקריים עליהם תרצו להרחיב ולכתוב.

לאחר הגדרת שני הנושאים הנ"ל, מגיע שלב התחקיר המקדים אותו תדרשו לבצע לצורך כתיבת סיפור חיים, ולצורך כך, או ממליצים לנקוט בפעולות הבאות:

צרו ראשי פרקים על פי סדר כרונולוגי של חייכם 

לצורך תחקיר מקיף ורחב היקף אודות חייכם, אנו ממליצים לכם ליצור בראש ובראשונה ראשי פרקים על פי סדר כרונולוגי של חייכם, מיום הלידה ועד לנקודת הזמן בה אתם מצויים כרגע. ראשי הפרקים יכולים להיות מתוחמים על פי גיל ושנים (לדוגמא: תקופת הילדות 1960- 1970). מתחת לכל ראש פרק ציינו מספר אירועים מרכזיים בחייכם במהלך אותם שנים.

איסוף חומרים בהתאם לכל אחד מראשי הפרקים

לאחר שציינתם ראשי פרקים לכל תקופה כזו או אחרת במהלך חייכם ולאחר שמתחת לכל ראש פרק ציינתם מספר אירועים מרכזיים עליהם תרצו לספר ולהרחיב, אנו ממליצים לכם להתחיל במלאכת איסוף חומרים מכל סוג הקשורים לכל תקופת חיים. חומרים אותם תדרשו לאסוף יכולים להיות כל דבר הקשור לתקופה כזו או אחרת במהלך חייכם, לרבות, תמונות, תעודות, מסמכים ומכתבים אישיים, קטעי עיתונות מאותה תקופה ( לאו דווקא קטעי עיתונות הקשורים לחייכם אלא לאירועים מיוחדים אשר אירעו בארץ ובעולם במהלך אותם שנים) וכדומה. במסגרת הליך איסוף החומרים אנו ממליצים לכם לרשום שמות של אנשים שונים אשר ליוו את חייכם בכל אחת מתקופות החיים ולנסות לדלות פרטים שונים אודותיהם.

קיום ראיונות ומפגשים עם אנשים שונים הקשורים לחייכם

במסגרת שלב התחקיר לצורך כתיבת סיפור חיים, מומלץ להיפגש עם כמה שיותר אנשים הקשורים באופן כזה או אחר לתקופות שונות בחייכם. פגישות אלו נועדו בין היתר לצורך רענון הזיכרון בנוגע לאירועים שונים שאולי נשכחו ולצורך המשך איסוף החומרים הנדרשים לצרכי התחקיר. בשלב זה, חשוב ומומלץ לתעד את המפגשים השונים עם האנשים שליוו את חייכם באמצעים שונים, לרבות, הקלטות אודיו, צילום וידאו וסטילס וכדומה.

לאחר עבודת התחקיר ואיסוף כל החומרים הנדרשים לצורך כתיבת סיפור חייכם, מגיע שלב הבריף הראשוני לצורך כתיבת הסיפור. בשלב זה מומלץ לנקוט בפעולות הבאות:

ערכו רשימה מלאה של כל הנושאים עליהם תרצו להרחיב במהלך הכתיבה

לאחר שאספתם את כל החומר הנדרש לכם לצורך כתיבת הספר ולאחר שביססתם את כתיבת הספר על פי ראשי פרקים לתקופות חיים שונות, זה הזמן לערוך רשימה מלאה של הנושאים השונים עליהם תרצו לספר בהרחבה בכל ראש פרק. לצורך כך ציינו את האירועים המרכזיים מאותה תקופת חיים וספרו במספר משפטים קצרים את הנושא המרכזי בו היו מעוניינים להתמקד.

צרו רצף כרונולוגי בין תקופות החיים השונות

לאחר רישום ראשוני של כל הנושאים עליהם תרצו לספר בהרחבה, חשוב ליצור רצץ כרונולוגי בין הסיפורים המרכזיים במהלך חייכם. לצורך כך, חשוב שתספרו את הסיפור על פי רצף כרונולוגי של תקופות החיים השונות, כאשר בסיומה של כל תקופה צרו הקשר רעיוני בינה לבין התקופה הבאה.

העלאת כל החומרים לקובץ דיגיטלי

בשלב זה, מומלץ לסרוק תמונות, לצלם מסמכים וכל חומר פיזי אחר העומד לרשותכם הרלוונטי לכתיבת סיפור חייכם, ולהעלאות את הכול לקובץ דיגיטלי המהווה גיבוי לכל החומרים אותם אספתם עד כה. במקביל, אנו ממליצים לכם לאתר "סופרי צללים" העוסקים ומתמחים בכתיבת סיפורי חיים.

בחירת נותני שירות העוסקים ומתמחים בכתיבת סיפור חיים

גם במקרים בהם ניחנתם ובורכתם בכישרון כתיבה, אנו ממליצים לכם להסתייע בשירותים המוצעים לכם על ידי נותני שירות העוסקים ומתמחים בכתיבת סיפור חיים, וזאת לצורך, כתיבת הסיפור גם באופן סובייקטיבי. בחירת נותן השירות חייבת להיעשות על סמך הניסיון המקצועי-מעשי העומד לרשותו בכל הנוגע לכתיבת סיפורי חיים והיקף עבודות הכתיבה בהן הוא היה מעורב במהלך השנים האחרונות. לאחר שבחרתם את נותן השירות אנו ממליצים לכם לקיים עימו מספר פגישות עבודה מקדימות במסגרתן תציגו בפניו את כל החומרים אותם גיבשתם בהתאם לכל אחת מהפעולות המופיעות לעיל ולהציג בפניו את הרעיונות השונים עליהם חשבתם לצורך כתיבת הספר.

היו מעורבים בכל הליך הכתיבה ועברו על כל קובץ כתיבה הנכתב לגבי תקופת חיים כזו או אחרת

לאחר שבחרתם נותן שירות שיכתוב עבורכם את סיפור החיים, ולאחר שקיימתם עימו פגישות ממשוכות לצורך כתיבת סיפור חייכם, אנו ממליצים לכם לגלות מעורבות גבוהה בכל הליך הכתיבה ולעבור על כל קובץ כתיבה אותו הוא כתב בנוגע לתקופה כזו או אחרת בחייכם.