מה לקחת בחשבון לפני כתיבת סיפור חיים

לכל אחד מאתנו סיפור חיים שאין שני לו. סיפור אשר התווה את דרכנו בעולם ובעצם, הפך אותנו להיות מי שאנחנו. אולם סיפור זה אינו מתחיל ברגע הלידה שלנו, אלא שהוא התחיל אחורה יותר בזמן, בתקופה של ההורים שלנו והסבים שלנו. הוא התחיל בשושלת ארוכה, אשר לא פעם איננו יודעים עליה דבר וחצי דבר. אם גם אתם שאלתם את עצמכם פעם, איך ההורים שלי הכירו? מתי סבא וסבתא נפגשו? מה עבר עליהם בכלל שהם עלו לארץ ואיך הילדות נראתה עבורם, כשהם היו קטנים? זה הזמן לשבת ולכתוב סיפור חיים. מה כולל שירות זה? איך הוא מתנהל ועל מה יש לשים דגש לפני שמתחילים? הנה כל הפרטים החשובים אודות התהליך.

בחירת האדם הנכון למשימת הכתיבה

כאמור, לא כולם ניחנו בכישרון כתיבה, אותו כישרון שנדרש על מנת להעלות על הכתב את סיפורה של כל המשפחה. לכן, אם רוצים שסיפור החיים יתועד ביד רמה, יש לבחור את האדם הנכון למשימה. מבד כישרון כתיבה, שזהו תנאי חשוב, יש לוודא כי אכן ישנה כימיה, ביניכם לבין האדם שעתיד לכתוב את כל קורות חייכם. עליכם לברר כי קיימת סבלנות לשמוע סיפור על גבי סיפור, כי נעשה תהליך עבודה מסודר וכי מלווים אתכם לכל אורך התהליך באופן מקצועי ואישי.

מה המטרות שלכם וכיצד יש להביא אותן לכדי ביטוי?

הגדרת מטרות גם היא חלק בלתי נפרד מכתיבת סיפור חיים. אין זה סוד כי יש להגדיר מסגרת זמן ומסגרת של תקציב אותם אתם מעוניינים להקדיש לתהליך איסוף החומרים ולכתיבה עצמה. זה גם המקום לציין שישנן דרכים רבות לכתוב סיפור חיים, אם בחוברת אם בספר אם על ידי אילן יוחסין ועליכם לבחור את הדרך הרצויה. כמו כן, עליכם גם להקדיש מחשבה בשאלה – האם להוסיף תמונות של בני המשפחה, האם לצרף תעודות או מסמכים אישיים מכל סוג, כדי שהתיעוד יהיה כמה שיותר מקיף ותמציתי וכדומה. לאחר שכל המטרות ברורות, ניתן לשבת ולהתחיל לכתוב את סיפור החיים שלכם.

הכינו את עצמכם למה שהנכם עתידים לגלות

רבים מאתנו אינם מודעים לחייהם "הסודיים" של בני משפחתנו. לא פעם, כאשר עושים תחקיר מעמיק לצורך כתיבת סיפור חיים מגלים המון מידע אותו לא ידענו טרם כניסתנו לתהליך. לעיתים זהו מידע הנוגע לקרובים לנו ממש, כמו סבא וסבתא או הדודים. פרטים אלו ללא ספק מוסיפים קצת פלפל לסיפור ההתחלתי, אולם עלינו להיות מוכנים לכך שאנו עלולים למצוא את עצמנו מופתעים.

מה כולל תהליך של כתיבת סיפור חיים?

כתיבת סיפור חיים זהו שירות אשר נועד כדי לעזור לאחרים להנציח את המורשת שלהם, את הסיפור האישי שלהם, הסיפור המשפחתי, חוויות שחוו או כל סיפור אחר אותו הם מעוניינים לספר. לא פעם לאנשים אלו אין את הזמן לעשות זאת בכוחות עצמם ולכן הם זקוקים לעזרה מקצועית. על פי רוב, כתיבת סיפור חיים זהו תהליך הנחלק לשניים. החלק הראשון כולל את פגישת ההיכרות, איסוף החומרים והמסמכים הרלוונטיים וכתיבת טיוטות, בעוד שהחלק השני כולל את ההוצאה לאור, הדפסת העותקים ומסירתם ללקוחות.

בת עמי מלניק – כתיבת סיפור חיים ברמה גבוהה

מאז 1996 ועד היום, בת עמי מלניק הייתה שותפה בכתיבת מאות ביוגרפיות המתעדות את סיפור חייהם של אנשים אשר נטלו חלק חשוב בדפי ההיסטוריה הארצישראלית.

כתיבת סיפור חיים זו הדרך לשמר את מידע ולו ערך היסטורי בעל חשיבות רבה עבור הדורות הבאים. אני מזמינה אתכם למפגש מרגש ומרתק שבו תעלו את הסיפור שלכם על הכתב ותזכו לראות אותו רואה אור שחור על גבי לבן. לפרטים נוספים אודות כתיבת סיפור חיים או לתיאום פגישת ייעוץ  צרו עמי קשר כבר עכשיו ואשמח לעמוד לשירותכם!