כתיבת ביוגרפיה כסיפור חיים נוגע ללב

כמצופה מיצירה ספרותית ייחודית ומורכבת, נדרשת גם ביוגרפיה לספר את סיפור חייו של אדם ולחשוף את האירועים הבולטים והמרגשים בחייו.

הפרטים הטכניים וציוני הדרך נשזרים עם זיכרונות, מורשת, הנצחה ותיעוד. יחד הם רוקמים סיפור אותנטי ונוגע ללב שאין דומה לו.
כתיבת ביוגרפיה מזמנת אפשרות לחשוף צדדים שונים באישיותו של אדם, אירועים וזיכרונות הנוגעים ללב הקוראים. כך למעשה הופכת הביוגרפיה לסיפור שמביא הצצה חד פעמית אל חיי האחר – עולם שלם של זיכרונות וסיפורים שדרכם מתגלה אט אט כסיפור חיים מרגש שיונצח בדפי ההיסטוריה ויועבר הלאה לדורות הבאים.

כתיבת ביוגרפיה אישית

הביוגרפיה כיצירה ספרותית אישית

הביוגרפיה מספרת את סיפור חייו של אדם, לעיתים הוא זר לחלוטין לכותב, אך הכתיבה האישית והייחודית מעניקה לסיפור החיים מתח ועניין. הכתיבה המקצועית באה כדי להדק ולהקפיד בתיאור מאורעות וציוני דרך. כך נולדת ביוגרפיה מרגשת ונוגעת ללב.

גם אם חלקים בסיפור החיים הינם יבשים וטכניים, על הכותב לכתוב אותם בצורה מעניינת, רגישה ויצירתית. בדרך זו גם מתאפשר לקורא להכיר את "גיבור הביוגרפיה" לעומק,  לעיתים אף יותר מהיכרותם בעבר.

על מנת להוסיף עניין לסיפור החיים, נדרש כמובן גם תחקיר מעמיק ואיסוף פרטים על אודות חייו ופועלו של האדם. התחקיר מאפשר לכותב ללקט את הזיכרונות, להבין את אילן היוחסין (עץ החיים) שלו, ודרכם להאיר ולהבהיר את עולמו של האדם למענו ולמען משפחתו.

בין דפי הספר הביוגרפי, המספר את סיפור החיים, שזורים חומרים ויזואליים כמו תמונות ומסמכים. הם מאפשרים המחשה ממשית אל תוך חייו של האדם. התמונות מאפשרות לסיפור החיים לפרוץ החוצה מהגבולות המוגדרים של טקסט כתוב. לא פעם דווקא אלה נוגעים בנפשו של הקורא ומרַגשים אותו.

בת עמי מלניק כותבת סיפורי חיים

כיצד נהפוך את סיפור החיים לנוגע ללב?

תהליך כתיבת הביוגרפיה עשוי להימשך זמן רב, והוא בנוי שלבים שלבים. כדי לייצר סיפור חיים אותנטי ומרגש, שיצליח לגעת בליבו של הקורא ולייצר תחושות הזדהות, חשוב לבחור בכותב ביוגרפיות מתאים.

לכל כותב מאפיינים ייחודיים וסגנון כתיבה שונה שבאמצעותו הוא יוצר את סיפור החיים. הפגישות המוקדמות בין מזמין הביוגרפיה לבין מי שיכתוב אותה, מאפשרות לא רק היכרות מוקדמת ותיאום ציפיות, אלא גם מסייעות בהבנת סגנון הכתיבה והדגשים שמזמין הביוגרפיה מבקש להעניק לסיפור החיים שלו.
כתיבת סיפור חיים דורשת מיומנות וחשוב לבחור את הכותב / כותבת שיכולותיו  מתאימות למסר ולעולמו של האדם שעליו נכתבת הביוגרפיה. לא פעם נוצרת בין מזמין הביוגרפיה לכותב תחושת אמפתיה, הזדהות וקִרבה.

מלבד אופי הכתיבה ראוי להתייחס גם לגימור ולעריכת ספר הביוגרפיה. מיקום הפרקים, הכותרות, שילוב התמונות, הכריכה וכל השאר. הטקסט צריך להיות ערוך בצורה מאורגנת ומסודרת, שתגרום לקורא לזרום עם הסיפור בצורה עניינית ומרתקת. יש לשים דגש על החלקים הרלוונטיים והמהותיים בחייו של האדם, ולעתים לדלג על אירועים כרונולוגיים מסוימים שאינם מוסיפים עניין.


העברת מסרים ויצירת תחושות הזדהות

מהי מטרתה של הביוגרפיה? האם היא מתארת סיפור חיים אישי – אחד מיני רבים בתוך השושלת המשפחתית? מה ניתן להסיק ממנה מלבד תיעוד הרגעים המרגשים והחשובים בחייו של אדם?

למעשה, כל ביוגרפיה ומטרותיה.  במקרים אחדים, הכתיבה אכן תעסוק בפן האישי ותבקש לגולל סיפור חיים, צמתים מרכזיות בחייו של האדם ופועלו. במקרים אחרים מבקש מזמין הביוגרפיה להעביר מסרים ותפיסות עולם שהיו חלק בלתי נפרד מעולמו.

כתיבה איכותית של סיפור חיים תביא לידי ביטוי את אותם מסרים, בדרך גלויה או סמויה, והיא זו שתעניק את הערך המוסף לביוגרפיה ותהפוך אותה לסיפור חיים נוגע ללב.