כתיבת ביוגרפיה משפחתית – מתנה לדורות

הנטייה הטבעית של רבים מאִתנו לראות בביוגרפיות ככלי לתיעוד תולדות חייהם של אנשים מפורסמים, מדינאים, אמנים או ידוענים אחרים, עשויה לחטוא למטרות האחרות לכתיבת סיפורים אישיים.

גם בלי אירועים יוצאי דופן, הישגים מרשימים או ציוני דרך היסטוריים, סיפור החיים האישי של כל אדם או משפחה ראויים לעלות על הכתב.
ביוגרפיות משפחתיות המתארות את המורשת המשפחתית וחושפות בפני הקורא רבדים שונים בתוך המרקם המשפחתי הייחודי של המשפחה, הן בגדר מתנה יקרה מפז לדורות הבאים.

הזיכרונות והחוויות שנצברו בחיק המשפחה ועיצבו את המסע המשפחתי ואת האופי הייחודי שלה, מציעים לקורא סיפור חיים משפחתי שהופך לפסיפס רב גוני, מרתק ומרגש אודות המשפחה והעבר שלה.

סבתא ונכד מסתכלים בספר

ביוגרפיה משפחתית – דרך ייחודית להנצחת המורשת

בין ציוני הדרך והפרטים היבשים בציר הזמן הכרונולוגי, כל סיפור חיים משפחתי מבקש לא רק לספר את סיפורה הייחודי של המשפחה, אלא גם לסייע בהנצחתה.
המסע האישי שעברה משפחתנו, מסייע גם לנו, הדור הבא, לעצב את זהותנו.

רבבות משפחות שנעקרו ממולדתן והגיעו ארצה בשנות ה-50 של המאה ה-20, נושאות עמן סיפורי חיים ייחודיים ומרתקים. תיעוד הזיכרונות, החוויות והקשיים שחוותה המשפחה בעבר תאפשר לצאצאי הדור הבא הזדמנות להציץ אל העבר ואל המורשת המשפחתית של משפחתם. כך, יהפוך סיפור החיים לפיסה נוספת ויקרה מפז בהיסטוריה הכללית של העם היהודי.

מעבר להיבט הרגשי, להנצחת המורשת והעברת הסיפור המשפחתי מדור לדור, קיימים גם היבטים נוספים. כתיבת הביוגרפיה, מסתבר, אינה רק כלי לרישום אילנות היוחסין של המשפחה. במקרים רבים, היא מתארת קשת מגוונת של תרבויות, מנהגים ומסורות עתיקות שאנו מבקשים לשמר ולהעביר לדורות הבאים.
באמצעות כתיבת סיפור החיים המשפחתי נוצר מארג שלם שעוזר לגבש את זהותנו כעם.

ומה באשר למטרות האחרות של כתיבת הביוגרפיה המשפחתית? במקרים רבים, מתבקש הכותב (לא פעם על ידי בני משפחתו) להשמיע קול ייחודי וחדש. הסיפור שלו עוזר  לקורא להזדהות עם האירועים והחוויות שעוברות הדמויות הנזכרות בביוגרפיה. באמצעות  סיפור החיים מסוגל הקורא לפתח הזדהות עם המספר, להבין אותו, ולספוג ממנו מסרים וערכים.

סיפור חיים משפחתי – תהליך חוויתי

אם נתייחס לתהליך הכתיבה, ולא נתמקד אך ורק בתוצר הסופי של הביוגרפיה המשפחתית, נגלה תהליך מורכב ויוצא דופן. החל מהמפגש הראשוני עם "גיבור" הביוגרפיה, דרך שיחזור תקופת הילדות ואירועים מהעבר, ועד השמעת הסיפור לכל בני המשפחה. כל אלה יחד יוצרים חוויה ייחודית וחד פעמית. הקסם שבהעלאת זיכרונות מן העבר המשפחתי, יחד עם תחושת הנוסטלגיה שמתעוררת בנו, הם אלו שמעצימים את תהליך כתיבת סיפור החיים.

לצד התהליך החוויתי, אל לנו לשכוח את החשיבות שבתיעוד הסיפור המשפחתי. האירועים החשובים מן העבר עלולים לחמוק מבין דפי ההיסטוריה ולהיעלם כלא היו. כתיבת סיפור חיים משפחתי עשויה למנוע בעתיד חרטה וצער על ההחמצה.
לעיתים, אפילו האירועים הקשים, שרבים יעדיפו לשכוח, מוסיפים לחוויה המשפחתית ומותירים טעם של עוד בפיהם של הנכדים ושל הדורות הבאים.

סיפור חיים – לא בהכרח מה שחשבתם

גם אם בדמיונכם נראית הביוגרפיה המשפחתית ככרך עב כרס ומאיים המכיל מאות עמודים של פרטים יבשים, בפועל לא כך הם פני הדברים.
תיעוד סיפור החיים המשפחתי יכול להיעשות גם דרך כתיבת סיפורי חיים קצרים, בשילוב תמונות, מסמכים ייחודים מן העבר, מכתבים, וחומרים נוספים שיוצרים את סיפור החיים. התמונות באות כדי להוסיף מֵמַד אותנטי לסיפור. הן מסייעות להפריח בו חיים, ולהפוך את הסיפור למעניין ומוחשי יותר בעבור הדורות הבאים.

הסדר הכרונולוגי חשוב אמנם, אך לעתים המשפחה מעוניינת להעביר מסר ספציפי או לספר אודות תקופות מסוימות בחיי המשפחה. אז עדיף שלא להיצמד לציר הזמן.
כך לדוגמא, תקופות משמעותיות שמשמשות כסיפור רקע לאירועים היסטוריים ייחודיים (לחימה במלחמת השחרור או עליית יהודי אתיופיה לדוגמא),יקבלו נפח מרכזי בסיפור.  לעומת זאת תקופות פחות רלוונטיות ופחות מעניינות יצומצמו בביוגרפיה. בהתאם לכך גם התחקיר שקודם לכתיבת הסיפור, חייב להתמקד בתקופה המעניינת שאותה רוצים לתעד.

לסיום

מומלץ להפקיד את כתיבת סיפור החיים המשפחתי בידיהם של סופרי צללים מיומנים. זכרו – לא כל אחד ניחן בכישרון וביכולת לכתוב סיפור מעניין ומלוטש. זאת ועוד, מבט מן הצד של אדם ניטרלי, עשוי לחדד את הזיכרונות שמועלים על הכתב ולהפוך את הסיפור למרגש, מרתק ואותנטי.