כתיבת סיפור חיים – איך ניגשים לפרויקט ומאיפה מתחילים?

כתיבת סיפור חיים או ביוגרפיה היא מלאכה מורכבת הכוללת שלבים רבים בדרך לתוצר הסופי. ביוגרפיה, מלבד היותה יצירה ספרותית ייחודית, משמשת כערוץ מרכזי דרכו מתוארים קורות חייו של האדם.

וכיאה לכלי מרכזי לתיעוד תולדות חייהם של אנשים לאורך ההיסטוריה, סיפור החיים כולל לא רק אנקדוטות, ציוני דרך נקודתיים ופרטים טכניים יבשים. למעשה, כתיבת סיפור חיים היא דרך מעניינת ונוגעת ללב, דרכה נחשף הקורא לעולמו הייחודי, ולאירועים הדרמטיים והבלתי נשכחים בחייו של גיבור הספר.

מהם השלבים המרכזיים להפיכתה של הביוגרפיה לסיפור חיים מעניין ונוגע ללב? כיצד ניגשים לפרויקט הכתיבה? ומהם הדגשים העיקריים שיעזרו לכם להנציח את יקירכם בדרך הטובה ביותר?

 

חיפוש ובחירת איש מקצוע מיומן בכתיבת סיפורי חיים, והכנת חומרי גלם שישמשו כבסיס לכתיבת הספר –  אלו הם שני השלבים המקדימים לכתיבת סיפור חיים.

השלב הראשון בתהליך הכתיבה – פנייה לכותבים מקצועיים

בחירת איש המקצוע הנכון לכתיבת סיפורי חיים הינה לא פעם המפתח להצלחת הפרויקט. על הכותב להיות אדם מיומן לא רק בכתיבה ועריכה, אלא גם באיסוף חומרי גלם, בראיונות אישיים ובעל ויכולת הקשבה. לא יזיקו גם השכלה כללית רחבה בכלל וידע היסטורי בפרט.

אולם כל אלה לא די בהם. על הכותב המקצועי להיות בעל יכולות כתיבה רהוטה, מהודקת ומסקרנת דיה שהקורא לא ירצה להניח את הספר מידיו.

פנייה לכותבים חיצוניים המתמחים בכתיבת סיפורי חיים וביוגרפיות הינה בגדר הכרח אם ברצונכם להפיק את המיטב מסיפור החיים של יקירכם.
זִכרו –  כתיבת סיפור חיים הינה מלאכה מורכבת, הדורשת שילוב בין כישורי כתיבה מעולים, ויכולת הזדהות עם גיבורי הסיפור.

שלב שני – איסוף מקורות מידע

איסוף מדוקדק ומעמיק של מסמכים, תמונות וזיכרונות הם תחילתו של כל סיפור חיים.  מכלול האירועים והחוויות שעבר אדם במהלך חייו הם הבסיס לסיפורו האישי. זמן לא מבוטל יוקדש להכנה ולאיסוף חומרים שבעזרתם ניתן יהיה להבין את עומקו וייחודו של סיפור החיים.

חומר הגלם כולל: תמונות מאלבומים ישנים, יומנים אישיים, תעודות הוקרה, מסמכים טכניים, רישום ותיעוד אירועים מרכזיים כמו עלייה לארץ, שירות צבאי, חתונה, עולם מקצועי, רגעים דרמטיים ועוד. כל אלו יכולים לשמש כמאגר מידע בסיסי וראשוני שעליו ייבנה סיפור החיים. נכסים אלה יסייעו לכותב ויהפכו את סיפור החיים לאותנטי, מדויק ומרגש.

תיאום ציפיות

מאחר שכתיבת סיפור חיים הינו תהליך ארוך, חשוב לערוך תיאום ציפיות בין הצדדים בטרם ניגשים למלאכת הכתיבה.

תיאום הציפיות הוא שלב מהותי נוכח העובדה שהתוצר הסופי יהיה חשוף בפני הציבור, אך יכלול בתוכו פרטים אישיים ומשפחתיים. לכן חלה על כותבי הביוגרפיות חובת סודיות ועליהם להשתמש אך ורק בסיפור שאותו מבקשים הגיבור או משפחתו להעלות על הכתב.

במהלך תיאום הציפיות יש לבחון עמדות שונות, לברור מהם המסרים העיקריים החשובים למזמיני הביוגרפיה, להתמקד באירועים היסטוריים שונים, ולהחליט במה לא כדאי להתמקד.

בנוסף לתיאום ציפיות בנוגע לקווי המתאר ולאופיו של סיפור החיים, כדאי לסכם גם על הצדדים הביצועיים. על הכותב להכין הסכם ובו פירוט מספר המפגשים ותכולתם, הסבר קצר על הדרך לאיסוף החומרים, משך הזמן שנמשך התהליך, הכנת טיוטות ומסירתם ללקוחות ועוד. מזמיני הביוגרפיה יכולים מצִדם להעלות כל שאלה והבהרה שעולה בדעתם.

 

שלבי המיקוד והביצוע

כאמור, סיפור החיים של כל אחד מאיתנו בנוי ממארג גדול של אירועים, ציוני דרך ועוד שלל חוויות שאנו צוברים במהלך חיינו. כמה מתוכם ייכנסו לתוך סיפור החיים? כיצד ננתב את תהליך הכתיבה של סיפור החיים כך שיהיה מעניין ובאותה שעה גם ממוקד ונאמן למציאות?

על מנת להיות שלמים עם התוצר הסופי כדאי שמזמיני הביוגרפיה ימקדו את שאיפותיהם וידעו, בקווים כלליים, מהו סיפור החיים שאותו הם רוצים לכתוב. בנו סקיצה, אפילו רק במחשבה, של סיפור הכולל התחלה, אמצע וסוף.

המיקוד הראשוני שלכם יעזור לכותב סיפור החיים להבין אתכם ולגשת בצורה עניינית ומהירה יותר למלאכת הכתיבה והביצוע.