כתיבת סיפור משפחתי – כל משפחה והסיפור שלה

רבים מאיתנו מביטים לאחור ושואלים שאלות. אנו מעלים זיכרונות שחלקם דהו ועוד רגע יהיו שייכים לעבר. לאחר לכתו משאיר האדם מאחור את אהוביו ואוהביו, את רכושו, ורק חלק מהדברים שעשה או אמר בחייו יישארו בזיכרונם של הדורות הבאים.

 

אין סיפור, ארוך ככל שיהיה, שיצליח לתאר את כול החוויות שאסף אדם במהלך חייו. אבל ביוגרפיה יכולה לספר את האירועים המשמעותיים בסיפור חייו. המידע הבסיסי שיועבר לתחקיר יכול להפוך לסיפור גדול. לסיפור שלכם. סיפור שיישאר לנצח.

 

איך ניגשים לכתוב את הסיפור המשפחתי?

 

תחילה במפגש היכרות, לאחר מכן בשיחות ולבסוף בכתיבה עצמה. סופר הצללים או הביוגרף יישב איתכם, ילקט את הסיפורים המרכזיים בחייכם, יבקש תמונות, מסמכים ויומנים וכל דבר נוסף שיכול להעיד עליכם. במסגרת תפקידו עליו לחקור, לכתוב, לערוך, ולהכין בעבורכם טיוטות. לעתים נצחק יחד ולעתים נזיל דמעה. נערוך מסע בזמן כדי שהסיפור שלכם ישמש לתיעוד, להשראה וכמובן מזכרת לדורות הבאים.

 

כדי לדייק בעובדות ולכתוב סיפור משפחתי מעניין מומלץ לא להסתפק רק בעובדות אלא לספר גם סיפורים ולהעלות זיכרונות. סיפור משפחתי שכתוב היטב יצליח להכניס את הקורא לתוך חיי המשפחה. הוא יְרַגֵּשׁ, יפתיע ויתעד את האירועים שקרו בחייה.

 

אנשים נוטים לחשוב כי ביוגרפיות נכתבות רק על אנשים מפורסמים. אך דווקא רבים וטובים שאינם ידוענים סיפקו את החומרים לסיפורי החיים הטובים ביותר.

 

אני חי חיים פשוטים ואין לי סיפור חיים מעניין – אז למה בכל זאת?

 

בשביל כותב מנוסה אין אדם משעמם ואין אדם בלי סיפור חיים מסקרן. תפקידו של הכותב הוא לתאר את סיפור החיים שלכם באופן מרתק ושובה לב. העלייה ממרוקו למשל, מרתקת לא פחות מסיפור הצלחה כלכלית של חקלאי בנגב. לעתים נראה כאילו הדברים לקוחים מסצנה בסרט עלילתי.

 

לא פעם שמענו אנשים אומרים לאחר פטירת אדם קרוב: "כמה חבל שלא שאלתי את הוריי על ילדותם", "עד היום אינני יודע אם הוריי נישאו בשידוך או התאהבו זה בזה…", "ככל שחולף הזמן הסקרנות גדלה. ילדיי לא רצו לשמוע על המלחמה, אך נכדיי שותים בצמא את דבריי".

ספר משפחתי או אישי יהפוך את עברכם לזיכרון שגם צאצאיכם ינצרו לעד.

למה בכלל להעסיק כותב מקצועי?

יש יתרונות רבים בהעסקת כותב לכתיבת סיפור משפחתי. כותב מנוסה יידע לזהות את הפרטים הקטנים שחשובים לסיפור, יידע בדיוק מה לא לכתוב (ולעתים זה לא פחות חשוב), יתרום מניסיונו כדי לשאול את השאלות הנכונות, יעזור לכם בבחירת תמונות וסיפורים, יפקח על העריכה הגרפית ויכין את הספר לדפוס. ואולי, לא פחות חשוב, הכותב יהווה כתף תומכת בעבורכם במהלך חשיפת הסיפור המשפחתי. במהלך השיחות תופתעו לגלות עד כמה פרטים שלא חשבתם עליהם יהוו בסיס לסיפור גדול.

 

בת עמי מלניק כותבת סיפורי חיים

בת עמי מלניק

 

למה אנחנו?

כי מאז שנת 1996 בת עמי מלניק , מייסדת "תולדות", כתבה והפיקה מאות ספרי ביוגרפיות  המנציחים לדורות הבאים זיכרונות ומורשת וזכתה גם לסיקור תקשורתי על פועלה. רבים וטובים מגלים שאילנות יוחסין (עצי משפחה) – הם רק חלק מהסיפור. בזכות שיטת העבודה האישית והישירה – כתיבת ביוגרפיה אישית הופכת למסע קל ומעניין. בין לקוחותיה נִמנים אנשים מכל צבעי הקשת של החברה בארץ, לרבות ארגונים. כולם מהווים חלק מהפסיפס המרתק המציג את דברי ימי עמנו.

מאז היווסדה הפיקה "תולדות" מאות ספרי ביוגרפיה המתעדים את תולדות חייהם של עירונים ואנשי ההתיישבות העובדת, לוחמים במערכות ישראל, ניצולי השואה, אסירי ציון, אנשי עסקים, אנשי אקדמיה, אנשי תרבות ורוח. כולם נטלו חלק באירועים היסטוריים ותרמו להקמת המדינה ולעיצובה. בת עמי, בעלת תואר שני, MA במדעי החברה מאוניברסיטת California State University Fullerton, בעלת תואר ראשון בעבודה סוציאלית מאוניברסיטת חיפה, השתלמות בסדנאות כתיבה וקורסים בתחום הספרות באוניברסיטת תל אביב, ומראיינת (מתנדבת) בעמותה לתיעוד ניצולי שואה מייסודו של סטיבן שפילברג.