כתיבת ספר משפחתי

יש המאמינים שרק אנשים מפורסמים, מדינאים, אמנים וידוענים, ראויים לכך שסיפור חייהם יעלה על הכתב, מפני שיש משהו ייחודי באותם אנשים שזכו לתהילה ואולי אף ניתן ללמוד מסיפור החיים שלהם. אך האמת היא שכמעט לכל אדם יש סיפור חיים מעניין ועל אחת כמה וכמה כשמדובר במשפחה שלמה.

במרוץ החיים איננו מקדישים מחשבה לעובדה שהסיפור המשפחתי שלנו הוא סיפור לכל דבר ועניין, משולבים בו רגעים מרגשים, הצלחות, ועם לקחים שיוכלו לשמש את הדורות הבאים. חבל שסיפורים משפחתיים רבים הולכים ונעלמים עם השנים ומשאירים את הדורות הבאים בתחושה עמוקה של חרטה על היעדר התיעוד.

כתיבת ספר משפחתי

למי מתאימה כתיבת ספר משפחתי?

לא נגזים אם נקבע כי כתיבת ספר משפחתי היא חוויה יוצאת דופן המומלצת לכל משפחה באשר היא. מדובר בדרך נהדרת לשחזר את תולדות המשפחה, להעלות את הזיכרונות על הכתב ולהבטיח שהסיפור המשפחתי לא יישכח גם בדורות הבאים. המעניין הוא שגם במקרים שבהם בני המשפחה סבורים שאין להם סיפור מיוחד לספר, הרי שבמהלך העבודה על הספר, מתברר שלא רק שיש להם סיפור, אלא אף מדובר בסיפור מרתק: כפי ששכל אדם הוא עולם ומלואו, כך ניתן לומר שכל משפחה היא גלקסיה שלמה.

כיצד מתנהל התהליך של כתיבת ספר משפחתי?

כתיבת סיפור חיים של משפחה, בדומה לתהליך של כתיבת ביוגרפיה, כוללת בראש ובראשונה סדרה של מפגשים אישיים שבהם הכותב מקליט בשיחה חופשית את בני המשפחה. בנוסף אוסף הביוגרף תמונות ומסמכים חלקם נשתמרו במשך עשרות שנים.

לאחר איסוף החומרים ועיבוד המידע, מכין סופר הצללים טיוטה ראשונה, אותה הוא מעביר לבני המשפחה, על מנת שיוכלו להתרשם, להעיר הערות או להכניס תיקונים בהתאם לצורך. לאחר מכן מכינים טיוטות נוספות ככל שנדרש. לבסוף עובר הספר עריכה לשונית. אז מחליטים על מספר העותקים המבוקש ומורידים את הספר לדפוס. לאחר הדפסתו, הוא נכרך בכריכה (קשה או רכה) ונמסר ללקוח.

אין ספק שמדובר על חוויה מרגשת מאין כמוה, התורמת במידה רבה מאוד לגיבוש המשפחתי ולתיעוד עברה. על כך יכולות להעיד אלפי המשפחות הישראליות שהתנסו בתהליך ושהעלו את סיפוריהן האישיים על הכתב.