למה כדאי לכתוב את הזיכרונות של סבא וסבתא?

מרגש מאוד לקרוא את סיפור חייהם של אלה שבזכותם באנו לעולם. הורינו, סבים וסבתות, ואפילו הסבים של ההורים. אם אתם מעוניינים לתעד את סיפור החיים של הסבים והסבתות שלכם –  השורות הבאות הן בשבילכם. 

אנחנו משוטטים לא מעט ברחבי האינטרנט, נתקלים במידע מסוגים שונים ומדי פעם מגלים אתר מעניין ומיוחד שמלהיב אותנו. למשל אתר המציג מתנה מיוחדת להורים, ולסבא ולסבתא היקרים שלנו. מתנה כזו היא תיעוד סיפור חייהם בתמונות ובכתב. 

אבל תחילה בואו נדבר על עצם העניין, למה בכלל כדאי לתעד את חייהם של סבא וסבתא? 

סיפור חייהם של סבא וסבתא – שווה תיעוד! 

דילוג אחורה בציר הזמן, אפילו עד ימי ראשית האנושות, מגלה שהאדם היה עסוק מאז ומתמיד בתיעוד את חייו. במערות האדם הקדמון נמצאו ציורים, ביוון וברומא נמצאו פסלים ותמונות, וכשהתפתח הכתב נמצאו כתבים וזיכרונות. 

מממצאים ארכיאולוגיים ומאוחרים יותר ניכר שהתיעוד התבטא באופנים רבים. אנשים תיעדו את חוויותיהם באמנות, בשירה, בצילום וכמובן בכתיבה.   

ילדה כותבת סיפור עם סבא וסבתא

הצורך האבולוציוני שלנו לתעד סיפור חיים 

נראה שתיעוד חיינו ממחיש איזשהו צורך אבולוציוני-הישרדותי. ייתכן שהדבר טבוע בכולנו, בין אם מדובר בילדים קטנים המתעדים את תחושותיהם וחוויותיהם באמצעות ציורים, או אנשים מבוגרים המתעדים את חיי הוריהם וחיי סבא וסבתא שלהם באמצעות כתבים וטקסט. 

ואם הדבר נכון לגבי האוכלוסייה העולמית על אחת כמה וכמה נכון הדבר לגבי יהודים. כמעט לכל מי שגר בארץ יש סיפור חיים מרתק. אמנם מדינת ישראל היא מדינה צעירה, אבל לתושביה ולעם היהודי בכללו יש היסטוריה עתיקה. 

סיפור חייהם של סבא וסבתא ששרדו את השואה, ניצלו בפרעות בעיראק או לחמו במלחמות ישראל

סיפור חיים של שורדי השואה, או ניצלו מפרעות במקומות אחרים, או לחמו בצבא – הוא סיפור ששווה לתעד. מדינת ישראל היא מדינה שְׂבֵעַת מלחמות. זו ההיסטוריה שלנו. ככל שאנשים מתבגרים כך הם עלולים להרגיש שנשכחו מאחור. תיעוד סיפורם יחזק את תחושתם הטובה, ירגש וישמח אותם. אין ספק שזו המתנה המושלמת לסבא וסבתא. 

מתנה מיוחדת לסבא וסבתא 

אם אתם מחפשים אחר מתנה מיוחדת להורים או לסבא וסבתא, אנחנו ממליצים על סיפור חיים בתמונות. בשלב ראשון מומלץ לפנות לגב' בת עמי מלניק שעוסקת בכתיבת ביוגרפיות. 

בת עמי מלניק קובעת מספר פגישות עם ההורים או סבא וסבתא, מראיינת אותם ומלקטת תמונות ומסמכים מעברם. לאחר העברת טיוטות, ליטוש ותיקון – מתקבל המוצר המוגמר –  ספר ביוגרפיה. 

מוצר מוגמר של תיעוד סיפור חיים עם או בלי תמונות 

ניתן לכתוב תיעוד ביוגרפי המבוסס על טקסט ומלל בלבד, וניתן לשלב בתיעוד תמונות, מפות ומסמכים. 

לעשות טוב 

יש מעט מתנות שיכולות לרגש את ההורים או את סבא וסבתא כמו כתיבת סיפור חייהם. אין ספק שזה ישמח אותם.

אנחנו מזמינים אתכם להעניק להם ההזדמנות לספר את סיפור חייהם. סיפור חיים שמסופר בצורה מקצועית, מלוטשת ומדויקת –   הוא סיפור חיים מרגש. כעת נשאר לכם רק להשאיר פרטים אצל בת עמי מלניק ולקבוע פגישה.