מה מקשה עלינו בכתיבת ספר זיכרונות

פעמים רבות, כאשר אדם מגיע לשלבים המאוחרים של חייו, יש לו רצון שמשפחתו תדע על דברים שעשה בחייו ועל התרחשויות שהיו חלק מהם. לא רק האדם עצמו חש רצון לשמר ולתעד את פועלו, גם משפחתו חשה בכך. לעיתים זוהי ההזדמנות הכמעט אחרונה לשמוע ממקור ראשון על חייו ואפילו על אירועים שדאג עד כה להצפין ולהחביא.

הדבר נפוץ במיוחד בהקשר של זיכרונות מתקופת השואה, נושא שהיה טאבו בבתים רבים ורק בשנות חייהם האחרונות החלו ניצולי השואה לפתוח את התיבה שהייתה נעולה היטב, לטפטף סיפורים ולעורר סקרנות. הפתרון לשימור סיפורים לטווח ארוך הוא כתיבת ספר זיכרונות, ספר אישי שיישאר גם לדורות הבאים.

מהו בדיוק ספר זיכרונות?

כתיבת ספר זכרונות ספר זיכרונות הוא ספר המתעד את זיכרונותיו של אדם. הספר לא חייב לכלול את כל תולדות חייו של אותו אדם מרגע לילדתו. ניתן להתמקד בזיכרונות מסוימים, או בתקופות חיים מסוימות – לפי בחירת הַמְּסַפֵּר. אם תקופת הילדות היא תקופה משמעותית במיוחד ניתן לדבר עליה.

אם תקופת הבגרות היא תקופה בה אירעו אירועים מרכזיים, או פועלו של אותו אדם היה חשוב, ספר הזיכרונות יתמקד בכך. ספר זיכרונות הוא סובייקטיבי, הוא יכול להיכתב על ידי האדם עצמו או על ידי סופר צללים, אדם אשר כתיבת סיפורי חיים היא המומחיות שלו.

מה יכול להקשות על כתיבת הספר באופן עצמאי?

כתיבת הספר יכולה, כאמור, להתבצע בתור כתיבת זיכרונות על ידי האדם כפי שהוא זוכר אותם, ויכולה להיעשות על ידי אדם אחר על סמך סיפורים ששמע מהמספר במהלך שיחות עמו.

רבים נרתעים מכתיבת זיכרונות בעצמם. ישנן סיבות אחדות לרתיעה מן הכתיבה באופן עצמאי:

· האם הסיפור שלי באמת מעניין? כאשר אדם חי את חייו, דברים שעבר, גם אם הם יוצאי דופן, נראים לו מובנים מאליהם כי כך התגלגלו העניינים, ולכן עלולים להיראות לו כבנליים ולא מעניינים. אולם העובדה שעלה הרעיון לכתיבת ביוגרפיה מעידה שכנראה יש עניין בסיפור החיים, ויש תוכן ממשי ומשמעותי לכתיבת הספר.

· מה לי ולכתיבה? לא כל אדם יודע לתרגם את מעשיו ואת פועלו למילים. אם הכתיבה והצד המילולי אינם הצדדים החזקים שלו, הוא חושש ממידע רב שילך לאיבוד, או החומר שהיה ניתן להפיק ממנו ספר עשיר יהיה רשימת זיכרונות קצרה ודלה. כתיבה על סמך שיחות מוקלטות או על פי נקודות שהוכנו מראש יכולות לסייע בכתיבת הזיכרונות. ניתן להיעזר בקרובי משפחה ששפתם עשירה, או בבעל מקצוע אשר כתיבת ביוגרפיות היא המיומנות שלו והוא יעשה את עבודת הכתיבה בשבילכם.

· אני לא זוכר מה עשיתי אתמול, אז איך אזכור מה שקרה לפני שלושים שנה? לעתים מאבד האדם המבוגר חלק מיכולות הזיכרון שלו. אולם מדובר בדרך כלל בזיכרון לטווח קצר, ופחות על הטווח הארוך. כאשר מדובר בזיכרונות מלפני עשרות שנים, ישנו סיכוי טוב שהם שמורים היטב וגם יעלו ויצופו באופן ברור. בנוסף הזיכרון, בדומה לשרשרת חרוזים, מושך את הבא אחריו. זיכרון אחד מציף ומעלה זיכרון אחר שמעלה עוד אחד. כך במהלך השיחה עולים זיכרונות, מושכים זה את זה, ואף מתחדדים.

· נשמע כמו עבודה מסובכת שנמשכת שנים רבות: כתיבת סיפוריי חיים אינה חייבת להיות כזו. כפי שצוין, ניתן להתמקד באירועים מיוחדים או בתקופות מעניינות, ובכך לקצר את משך הזמן הנדרש לכתיבת ביוגרפיה.

· כתיבת ספרי זיכרונות חשובה לשימור המורשת והעברתה לדורות הבאים. ניתן לכתוב את ספר הזיכרונות בעצמכם או להיעזר בכותב ספרי חיים שיכוון אתכם במהלך הכתיבה. ניתן כמובן גם להעביר לו את העבודה כולה – כטוב בעיניכם.