סיפורי חיים – אילו סוגים קיימים, ומהם השלבים לכתיבה?

כל אדם, יהיו אשר יהיו תולדות חייו, יש לו סיפור לספר. הוא יכול להיות חייל קרבות מעוטר, מרגל שבילה את מרבית חייו בהרפתקאות עוצרי נשימה, ילד שהוריו נטשו אותו ולמרות זאת הוא הצליח להגיע למקומות הכי גבוהים, והוא יכול להיות גם אדם מן השורה, שחייו היו לכאורה סיפור סטנדרטי ונטול ריגושים, ובכל זאת יהיה לו מה לספר. כל אדם הוא סיפור, כך או אחרת. 

חלקם מהסיפורים שלנו הופכים לסרטים, סדרות טלוויזיה, כתבות עומק במהדורות החדשות או בתוכניות תחקירים, חלקם הופכים לכתבות בעיתוני סופשבוע, ויש מי שהופך את הסיפור שלו לספר, בין אם הוא כותב אותו ובין אם הוא מזמין שמישהו אחר יכתוב אותו עבורו. לעיתים הסיפור שלנו נכתב בכלל אחרי מותנו, כאשר אדם זר, בן משפחה או חבר קרוב, מחליט שהסיפור שלנו מספיק מעניין בשביל לעלות על הדפוס ולהתפרסם. 

היום הרבה יותר פשוט לכתוב תולדות חיים, גם אם מדובר בסיפורים שאנשים שאינם מוכרים, אנשים אלמוניים שיש להם מה לספר או יש מה לספר עליהם. הסיבה לכך היא פשוטה, יש הרבה יותר כלים להגיע אליהם, יש הרבה יותר דרכים להגיע למידע שקשור לסיפור שלהם, וכן יש הרבה יותר דרכים להגיע לכותבים שיכולים לבצע את העבודה בדרך נכונה, מקצועית ואיכותית. 

לפני שנסביר על סוגי סיפורי תולדות חיים ושלבי הכתיבה שלהם, חשוב להדגיש, לא כל סיפור חייב להיות גדול וגם לא כל סיפור חייב להתפרסם בצורה רחבה. אפשר להחליט שאנחנו כותבים ספר על סיפור חיינו בשביל להשאיר זיכרון כתוב ומתועד לבני המשפחה, אנחנו יכולים לכתוב ספר על אדם קרוב בשביל שילדים יוכלו לקרוא אותו בספרייה או בבית הספר. לא חייבים להפיץ אותו בחנויות הספרים בתפוצה רחבה. 

סיפורי חיים

אילו סוגי סיפורי חיים קיימים

אפשר למצוא סוגים שונים של סיפורים, לא רק בהיבט של מהות הסיפור או העלילה שמרכיבה אותו, אלא גם במובנים אחרים. ישנם סיפורים שאנחנו נרצה לספר על עצמנו, אך אנחנו יכולים גם לכתוב ביוגרפיה על אחרים, בין אם מדובר באדם חי או מת. 

כמובן שאנחנו יכולים גם לבחור אם לכתוב סיפור על אדם אחד או יותר. הכל תלוי בשאלה כמה זמן יש לנו, מה התקציב שלנו ומה גודל הפרויקט שאנחנו יכולים לקחת על עצמנו. 

מה הם שלבי הכתיבה

ראשית, אנחנו צריכים לבחור על מי לכתוב ומה לכתוב. לשם כך עלינו להכיר את הסיפור מראש ולהחליט עד כמה הוא מעניין אותנו. אנחנו צריכים להחליט האם זה יהיה סיפור חיים שלם או סיפור במסגרת מסוימת. 

שנית, עלינו לראיין את מושא הכתיבה, חבריו, בני משפחתו ולאסוף את כל המידע הרלוונטי לצורך הכתיבה. 

שלישית, עלינו לעלות הכל על הכתב, ואז להתחיל לעשות עריכה, מה להשאיר בפנים ומה להוריד.