סרט ביוגרפי – סקירה

תיעוד ביוגרפי עשוי להתבצע במגוון צורות. המוכרת מכולן היא כפי הנראה ה"ביוגרפיה". עוד ידועה ה"אוטוביוגרפיה" – צורת התיעוד ביוגרפי שבה האדם כותב בעצמו, על עצמו. ישנו גם "ספר זיכרונות", שהוא מעין סוג חופשי מהרגיל של אוטוביוגרפיה, שלא דבק בהכרח בסדר האירועים הכרונולוגי ומאפשר הרחבה ופירוט לאירועים ספציפיים בסיפור החיים. אבל תיעוד ביוגרפי לא חייב להיות בכתב, ישנו גם "סרט ביוגרפי".

 

פתיחת סיפור

 

מהו סרט ביוגרפי?

סרט ביוגרפי הוא באופן בסיסי תיעוד ביוגרפי בפורמט צילומי. תיעוד זה לא חייב להיות מדויק לגמרי. מאחר שהסרט התיעודי מופק אחרי התרחשות האירועים, הוא שונה מהותית מ"סרט תיעודי" (אשר מוסרט בדרך כלל במהלך התרחשות האירועים שבהם הוא עוסק). מאחר שמדובר בסיפור חיים של אדם אחד ספציפי, זו גם לא בדיוק "דרמה היסטורית". כמובן, ניתן ליזום יצירת סרט ביוגרפי גם ללא ביוגרפיה כתובה או במקומה. אולם מי שבוחרים לעשות גם וגם, עשויים ליהנות כך מיתרונות שני הפורמטים ולקבל תיעוד ביוגרפי מקיף, מגוון ומעניין במיוחד.

 

מה משנים ביחס לעובדות?

סרט ביוגרפי לא יכול להתייחס, כמובן, לכל מה שהתרחש בחייו של אדם. יותר מכך, אין הוא חייב  לתאר את הכול במדויק כפי שהדברים התרחשו. סרט ביוגרפי עשוי להתבסס רק על כמה עובדות יסוד מסיפור החיים ולשנות או להדגיש היבטים אחרים. במקרים כאלה, יוצרי הסרט יעדכנו את הקהל שכך נעשה. הסרט יתואר כסרט אשר "מבוסס על אירועים אמִתיים" או "מבוסס על הביוגרפיה" וכדומה. השינויים בתסריט מיועדים להפוך את הסרט למעניין ודרמטי יותר. ישנם סרטים אשר מְשַׁנִּים טקסטים ואירועים בהתאם למסרים כאלה ואחרים שרוצים להעביר. מן הראוי שהשינויים יהיו גלויים, כך שלא ייווצר רושם שקרי שהתיעוד אמין ומתאר את הדברים כפי התרחשו במציאות.

 

בין ספר לסרט

סרט ביוגרפי וספר ביוגרפי, הם שני אמצעי תקשורת שונים זה מזה. באופן טבעי, יש לעובדה זו השלכות משמעותיות על יכולתם להעביר מידע, אווירה, חוויות ועוד. יתרונו המיוחד של הסרט הוא ביכולת להעביר מידע רב מאוד בבת אחת. כידוע, "תמונה אחת שווה אלף מילים" ואם הדבר נכון לגבי תמונה, הוא בוודאי נכון לגבי סרטונים וסרטים. סרט ביוגרפי מסוגל להמחיש דברים טוב יותר מספר. ספר או תמונה, לא יכולים לספק את הרושם הישיר וגם העשיר שמספק סרטון. המחשה זו מסייעת להכניס את הצופים "לתוך הסיפור" ואף ליצור הזדהות, עם הדמויות ועם ההתרחשויות. עוד הבדל בין ספר לסרט ביוגרפי, הוא אופן הצריכה השונה. סרט נוטים לצרוך בבת אחת ובפרק זמן קצר. ספר מתאים יותר לצריכה הדרגתית ולעתים קרובות, קריאתו המלאה לוקחת זמן רב יותר מצפייה בסרט. אולם ספר, בניגוד לסרט, מאפשר עומק, תיאורי רקע וירידה לפרטים שאינה קיימת בסרט.

כיצד יוצרים סרט ביוגרפי?

בעבר הפקת סרטים אישית הייתה מוצר יקר ומומחים מעטים עסקו בתחום. כיום, הציוד הדרוש לשם כך גם משוכלל וגם זול יותר ובכך, כל התהליך זמין במחירים שיותר שווים לכל נפש. זאת, תוך הפקת תוצר שנראה מצוין. המקצוענים בתחום זה, הם אנשים עם רקע מתאים בצילום, הקלטה ועריכה. הם יעברו איתכם על פרויקט יצירת הסרט באופן שיטתי, שעשוי לכלול בין השאר שלבים אלה: תיאום ציפיות יסייע להבין ולסכם מראש מה בדיוק רוצים מהסרט, אילו דברים חשוב לכם במיוחד להדגיש וכדומה. בהמשך יבוצע איסוף חומרים מתאימים (כולל מביוגרפיה או אוטוביוגרפיה אם יש). זאת, הן לגבי חומרים שיבהירו את המידע העובדתי והן חומרים אשר ישולבו בסרט עצמו. החומרים לשילוב יהיו בעיקר ויזואליים, אך הם עשויים להיות גם קוליים. בעבר, חומרים כאלה היו נדירים, אך כיום הם כמובן נפוצים יותר. בהמשך, יוכנו כמה טיוטות ויבדקו חומרי הגלם שישולבו בסרטון הסופי.

 

דוגמאות בולטות

סרטים ביוגרפיים הגיעו בשנים האחרונות גם לשוק הפרטי, אך בעולם הקולנוע הם קיימים מזמן. למרות שסרטים מסוג זה אינם נפוצים, ניתן למצוא אותם ולצפות בהם.  סרטים ביוגרפיים ידועים במיוחד: "רפסודיה בוהמית" (2018), סרט ביוגרפי שעוסק בלהקת הרוק קווין ובסולן שלה פרדי מרקיורי. ב-1989 יצא לאקרנים הסרט הביוגרפי "בתו של כורה פחם", אשר התבסס על האוטוביוגרפיה של לורטה לין, זמרת קאנטרי אמריקאית ידועה, דוגמאות נוספות עוסקות בעיקר בדמויות היסטוריות ידועות: גנדי (1982), לורנס איש ערב (1962) והגנרל פטון (1970).

 

הביוגרפיה כרקע

כאמור, סרטים תיעודיים מתבססים לא פעם על ספרים ביוגרפיים או אוטוביוגרפיים. לכן כתיבת סיפור חייו של אדם יכולה לשמש גם כבסיס לסרט על חייו. למותר לציין שאנו חיים במדינה שבה יש עושר רב של אנשים עם סיפורי חיים מעניינים. בדומה לתחום הקולנוע, שכדי להפיקו נוצרו בעלי מקצוע ייחודיים, כך גם כתיבת ביוגרפיה או סיוע בתהליך כתיבה אוטוביוגרפי, הפך עם הזמן לתחום התמחות ייחודי.