5 דגשים לכתיבת סיפור חיים

אם אתם רוצים לכתוב את סיפור חייכם, חשוב לשאול את עצמכם: מה אתם רוצים להעביר דרך המילים שלכם? עליכם גם להיות ספציפיים לגבי תקופות הזמן והאירועים שברצונכם לכסות בסיפור החיים שלכם. ולא פחות חשוב, תשאלו את עצמכם: מה אתם רוצים שאנשים יקחו מסיפור החיים שלכם? בואו נדבר על זה, הנה 5 דגשים וטיפים לכתיבת סיפור חיים. 

מתכננים לכתוב סיפור חיים? אולי ביוגרפיה שלמה? כך או כך, יהיה חשוב לערוך רשימה של כל האנשים המשמעותיים ששיחקו חלק או תפקיד מסוים בחייכם. למשל, הורים, בני זוג, ילדים ואחים, הורים מבית הספר, מעסיקים שהיוו מנטורים עבורכם ועוד. עליכם לצמצם ולהתמקד באותם אנשים שהשפיעו רבות על חייכם ולספר את סיפוריהם, כמו גם את הסיפור שלכם.

 

  • הגדירו את המטרה של סיפור החיים 

 

כתיבת סיפור חיים אישי יכולה להוות מתנה מצוינת עבור בני משפחה, אבל ישנן גם מטרות אחרות במהלך כתיבת סיפור שכזה. למשל, סיפור חיים למטרת פרסום בציבור. זה רלוונטי בדרך כלל לגבי דמויות מוכרות בציבור, אנשים מפורסמים וכו'. בסופו של דבר, הצבת מטרות מאפשרת לעשות סדר, להבין מה סדר העדיפויות שלנו במהלך הכתיבה. 

כך נוכל למדוד את ההתקדמות שלנו ולראות היכן חסר לנו מידע, במה צריך יותר להתמקד, במה פחות וכדמה. עוד כדאי לזכור, שהצבת יעדים היא קריטית להצלחה. בכל הנוגע לעסקים, מטרות יכולות לעזור לכם למדוד את ההתקדמות שלכם ולדעת היכן אתם לוקים בחסר. כמו כן, מטרות יכולות לסייע במוטיבציה של הכתיבה והיצירה. דבר נוסף שחשוב לזכור, הצבת יעדים היא שלב שעוזר לנו לוודא שהעבודה שלנו תואמת את מטרות כתיבת סיפור החיים.

 

  • יצירת ראשי פרקים טרם הכתיבה 

 

טרם כתיבת סיפור חיים אישי עבור אדם אחר, יהיה חשוב ליצור ראשי פרקים. פרק הוא חלוקה של יצירה כתובה, בדרך כלל אחת שאורכה כ -100 עמודים בממוצע, או זמן קריאה של כחצי שעה בערך. מטרת ראשי הפרקים היא להקל על הקוראים לנווט בתוכן. סופרים רבים משתמשים בפרקים כנקודות תיחום בעבודתם. לא לוותר על ראשי הפרקים, כבר בשלב ההתחלתי של הכתיבה.

כתיבת סיפור חיים

 

 להתייעץ עם המשפחה ולשמוע סיפורים

 

 

משפחה היא קבוצת אנשים הקשורה לדם או בחוק. משפחות יכולות להיות גרעיניות ומורחבות כאחד. בתרבויות רבות, המשפחה היא היחידה הבסיסית ביותר והגרעינית של החברה כולה. ובין אם מדברים על משפחה קרובה, רחוקה, גרעינית או מורחבת, המשפחה תמיד מגיעה עם חוויות מסוימות. 

אם כך, הדגש הראשון שחשוב לזכור הוא – סיפורי משפחות במהלך כתיבת סיפור חיים אישי כזה או אחר. החוויות, הסיפורים, התמונות והזיכרונות, זה הכול חומר נפלא עבור סיפור חיים מרגש. אם אתם צריכים לכתוב סיפור חיים על אדם כלשהוא, הפגישה עם המשפחה תהיה כמעט בלתי נמנעת. משם מגיעים הסיפורים הכי עסיסיים.

 

  • להכיר את הנפשות הפועלות 

 

בין אם אתם צריכים לכתוב סיפור חיים על עצמכם או על מישהו אחר, יהיה חשב להכיר את הנפשות הפועלות מסביב האדם. שאלתם את עצמכם פעם כיצד אנשים מושפעים? זו שאלה שנשאלה פעמים רבות. כולנו מושפעים מהאנשים סביבנו. אנשים נמשכים לאנשים אחרים החולקים תחומי עניין דומים, בעלי אישיות דומה או בעלי מראה דומה לעצמם. הוכח כי אנשים נוטים יותר להיות מושפעים מאלה שהם מזדהים איתם. הסיבה לכך היא שלבני אדם יש דחף מולד ליצור קשרים חברתיים זה עם זה, ולמצוא קווי דמיון בתוך הקבוצות שאליהן הם משתייכים. 

ככל שמישהו דומה יותר לסובביו, כך קל יותר להשפיע עליו בד"כ. מחקר אחד מצא כי אנשים נוטים יותר להיות מושפעים ממישהו בעל אותו צבע עיניים כמוהם, מאשר ממישהו שאינו היה לו דמיון כלל (Pelham et al., 2008). אם אתם כותבים סיפור חיים על אדם כלשהוא, חשוב מאוד לעבור ולסקור את האופן בו אותו אדם מושפע מהסובבים שלו כיצד הוא בעצמו משפיע על סובביו. 

 

  • איסוף חומרים עבור כתיבת סיפור חיים אישי

 

אין ספק, זהו אחד השלבים הכי קריטיים בכל מה שקשור לפרויקט כתיבת סיפור חיים אישי. איסוף חומרים יאפשר לכם לאמת עובדות, לקבל מידע על האדם שעליו נכתב הסיפור, לאסוף ראיות מעניינות ועוד. על שלב זה לא מוותרים, גם אם מדובר בסיפור חיים שניתן כמתנה. שלב איסוף הנתונים יאפשר לכם להעמיק בכל מה שקשור לאדם עליו הסיפור נכתב. 

בסופו של דבר, חשוב לזכור שהנתונים הם חומר גלם למחקר ולכתיבה. לא תמיד קל לאסוף נתונים, אך ללא נתונים אי אפשר להעמיק בכתיבה ובמחקר משמעותיים, או להסיק מסקנות. זה יכול להיות מאתגר למצוא את כל המידע הדרוש לסיפור החיים, אך מבלי לאסוף אותו תחילה, הכותב לא יוכל להעמיק נכון באדם. כנראה שישנם טיפים נוספים לכתיבת סיפור חיים אישי, מה שמזכיר לנו להדגיש לשכל אחד ואחת כותבים ועובדים בסגנון שלהם. אם יש לכם טיפים אחרים שעוזרים לכם, מעולה, לכו על זה.